Mormat Şelalesi Turu

Mormat Şelalesi Turu

Mormat Şelalesi

Bin Pınarlı İda sadece kendi üzerindeki akarsulara değil çevresinde bulunan yerleşim yerlerine de ayrı bir güzellik katmaktadır. Bunlardan bir tanesi Mormat Şelalesi.

Ezine – Bayramiç Ovası’nın verimli zeytinlikleri arasında gizli kalmış bir cennet Mormat Şelalesi. İsmini kendisine en yakın köy olan Mormat Köyü’nden almaktadır. Mormat ismi ilk duyduğunuz zaman oldukça garip geliyor çünkü köyün resmi adı Güllüce. Köye adını veren Mormadiye bu köyde yaşamış bir Rum kızıdır. Günümüzde bile köydeki Rum mezarları sapsağlam durmaktadır.

Mormat Şelalesi Güllüce Köyü’ne yaklaşık 15 km uzaklıkta. Doğa severler için oldukça güzel bir yürüyüş parkuruna sahip olan Mormat Şelalesi’ne ulaşabilmek için bereketli İda toprakları üzerinde sizleri ilk olarak zeytinlikler karşılıyor. Hasat mevsimindeki zeytin işçileri sizleri meraklı gözlerle seyrederken kendinizi bir anda yemyeşil orman denizinin içerisinde buluyorsunuz.

Çam ormanları arasında ki keyifli yolculuğunuz sırasında sizleri bekleyen süprizlere hazırlıklı olmalısınız zira mevsimin son ‘davulga’ları leziz tatları ile sizleri bekliyorlar. Ayrıca yaban hayvanlarının taze ayak izlerini görmeniz sizleri daha da heyecanlandırabilir.

Mormat Şelalesi yürüyüş yapılan parkurdan aşağı seviye de bulunuyor. Eğer maceraperest bir ruhunuz varsa çok sarp olmayan araziden dere kenarına inebilir ve dereyi takip ederek şelaleye ulaşabilirsiniz. Mormat Şelalesi aynı zamanda Güllüce (Mormat) Köyü’nün su kaynağı.

Nasıl Gidilir?

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Nerede Kalınır?

Şelalenin olduğu bölgede kamp atabilirsiniz.

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

Şelalenın olduğu yerde market bakkal gibi bir şeyler bulunmadığından hazırlıklı olarak gitmenizi yani alışverişinizi önceden yapmanızı tavsiye ederiz.