İntepe-Erenköy Turu

İntepe-Erenköy Turu

İntepe – Erenköy

Erenköy’ ün (İntepe) bugün bulunduğu coğrafya insanlık tarihi boyunca birçok kavime ev sahipliği yapmıştır. Erenköy’ ün tarihi M.Ö 2700 yıllarına kadar gider. Bilinen ilk adı Orfion’dur. Antik Truva kentine bağlı yerleşim merkezidir. Bereketli toprakların üzerinde kurulmasından dolayı önemli bir yer tutar. Truva savaşında ölen Hektor buraya, Orfion’ a gömülür. Truva’nın yenilgisiyle birlikte Orfion’ un da tarihi kararmaya başlar. Önce Truva efsanesiyle anılır olur. Truva’nın kaderine bağlı küçük Orfion’da yavaş yavaş tarihin derinliklerinde kaybolmaya başlar.

Osmanlı’nın Avrupa’ya ilk geçiş yeri olan Lapseki-Gelibolu hattıyla birlikte bu bölge de Türklerin yerleşimine açılır. İlk öncüler bütün bölgeye yerleşirler. Erenköy’ ün bulunduğu bölge REN köyü olarak kayıtlara geçer. REN köyü bir Rum köyüdür. Çevresinde ise birçok Türk yerleşimi kurulur. Uzun yıllar Rumlar ve Türkler iç içe yaşarlar. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve genç Türkiye Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Lozan antlaşmasının gerekleri yerine getirilmeye başlanır. 1924 yılındaki ilk mübadele ile birlikte REN köyünde yaşayanlar suyun karşı tarafına geçerler… Selanik, Girit gibi Türkiye Cumhuriyetinin sınırları dışında kalanlar ise Gülcemal gemisiyle gelirler ve Ren köyüne yerleştirilirler. Köyün adı da EREN KÖY olarak değiştirilir. 1947 yılında da İNTEPE olur. Göçler devam eder… 1950’de Yugoslavya’dan, 1960’larda ve 1970’lerde de Bulgaristan’dan göç edenlerle birlikte Erenköy ya da 1947 yılından sonraki Intepe, bugünkü konumuna ulaşır.

Çanakkale merkeze bağlı İntepe Beldesi’nin isminin referandumla 63 yıl sonra yeniden “Erenköy” olarak belirlenme kararının İçişleri Bakanlığı tarafından 2010 yılında onaylanması ile İntepe ismi Erenköy olarak değişmiştir.

Nasıl Gidilir?

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

Köy içerisinde bulunan bakkaldan alışverişinizi yapabilir, aynı zamanda köy kahvesinde hoş sohbet ile birlikte çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet