Gelibolu-Güneyli Turu

Gelibolu-Güneyli Turu

Güneyli Köyü

Köy 1934 yılında Bulgaristan’ın Tırnavada kasabasının Tukuklu köyü, ayrıca Pravada kasabasının Sandıkçı köyünden gelenler tarafından kurulmuş 1951 yılında yine aynı bölgeden gelenlerle bu günkü halini almıştır.

Köye ilk gelenler Çimpe kalesi ve şimdiki köyün batı tarafında eskiden var olan Askeri Mahfeler ve çiftliklere yerleşmişler, Devlet tarafından yaptırılan binaların 1937 yılında tamamlanmasıyla bu günkü evlerine yerleşmişlerdir.

Köyün adı; burada yaşayan çiftlik sahiplerinden birinin adını taşımakla beraber KARGICIK olarak da anılır. Rivayete göre fetih yıllarında Gazi Süleyman Paşa askeri ile beraber köyün batı tarafında bulunan yerde mola verir. Öğle vakti olduğundan abdest almak için su ister. Uzun bir zaman aranmasına rağmen su bulunamaz. Paşa hiddetlenir, belinden “KARGI” sını çıkartır, olduğu yerde toprağa saplar, geriye çektiğinde su fışkırır. Bu sudan ihtiyaçlar karşılanır. Rivayet odur, ancak gerçek olan o su için yapılan çeşme bu gün bile akmaktadır. Köylü çeşmeye yıllardır KARGICIK çeşmesi demektedir.

Nasıl Gidilir?

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Nerede Kalınır?

Köy içerisinde bulunan pansiyonlarda konaklayabilir, ya da sahil kenarında kamp atabilirsiniz.

Nereler Gezilebilir?

Sahil şeridinde denize girilebilecek bir çok koy bulunmakla beraber Koyun Limanı harika kumu ve sığ başlayıp kademeli olarak derinleşen suları, çocuklar ve yüzme bilmeyenler için ideal bir plajdır. Ayrıca, Fatma Kadın Çeşmesi (Davut İskele), Mahmutpaşa (İncirlik), Asker Çeşme, Emel Sayın Koyu (Karanlık Dere) daha sakin ancak derin sulara sahiptir.

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

Köy içerisinde bulunan bir çok market ve bakkaldan alışverişinizi yapabilir, dilerseniz sahil kenarında bulunan kafe ve restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet