Ezine Pembe Göl Turu

Ezine Pembe Göl Turu

Ezine Pembe Göl 

Çanakkale‘nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyündeki Alexandria Troas Antik Kenti‘nin ticaret merkezi olarak uzun süre hizmet eden 2 bin yıllık iç limanı, günümüzde ise kalpli pembe göl olarak turizme katkı sağlıyor.

Dış liman ile bağlantısı zamanla ortadan kalkan antik kentin iç limanı bir göle dönüştü. Zamanla da doğa koşullarına bağlı olarak suyun çekilmesi ile kalp şeklini aldı. İçerisindeki tuzlu suyun yılın belli dönemlerinde pembe renge bürünmesiyle 2 bin yıllık antik liman, dünya üzerinde bilinen ve pembe renge sahip 8 gölden birisi haline geldi. Ziyaretçilerin çekip, sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla popülerliği artan kalp şeklindeki gölün suyu, bugünlerde yine pembeye çalmaya başladı.

Çocukluğunda tuz gölü olarak geçen gölün kalp şeklini aldıktan sonra renginin de pembeye dönüşmesi sonrası son 10 yıldır popüler olmaya başladığını belirten Köyü Muhtarı Sadi Çalıkoğlu, “Dünyadaki 8 gölden birisi olduğu söyleniyor. Yurt dışından ve Türkiye’nin farklı illerinden ziyaretçiler gölü ve rengini görmeye geliyor” dedi.

Çanakkale’de 2 bin yıllık antik liman kalpli pembe göle dönüştü - 1

Sıcaklık ve tuzluluğun artmasından dolayı “dunaliella salina” (su yosunları) adlı mikroskobik bitkisel canlının fazla üremesi nedeniyle ortaya çıkan pembe ve kırmızıya yakın tonlar, göle farklı bir görünüm kazandırıyor. Özellikle ağustos ve eylül aylarında pembeye yakın tonlara bürünen gölde, kasım ve aralık aylarında bazı günlerde yaşanan ısı değişikliğiyle de aynı renk oluşuyor.

Çanakkale’de 2 bin yıllık antik liman kalpli pembe göle dönüştü - 2

Kalp şeklindeki pembe gölün yapılacak araştırma ve inceleme sonrası turizme kazandırılması planlanıyor. Pembe göl, Troya, Assos, Alexandria Troas, Apollon Smintheus antik kentlerinin ziyaretçi sayılarına olumlu katkısının olacağı varsayıldığı gibi, yeni turizm bölgeleri olarak belirlenen Kadırga Koyu, Sivrice, Sokak Ağzı, Babakale, Gürpınar ve Tuzla açısından da önemli rol oynaması bekleniyor.

KAYNAK :  https://www.ntv.com.tr/n-life/gezi/canakkalede-2-bin-yillik-antik-liman-kalpli-pembe-gole-donustu,ulLRr6fJU0ymLpf3PZJRww

Nasıl Gidilir? 

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Nerede kalınır? 

Dalyan Köyü’nde birçok pansiyon, otel ya da kamp alanı bulunmaktadır.  konaklamanızı bu tarz yerlerde yapabilirsiniz.

Ne yenir, ne içilir, nereden alışveriş yapılır?

Güzergâh üzerinde bulunan Dalyan Köyü’nde yer alan bakkallardan alışverişinizi yapabilir, aynı zamanda köy kahvelerinde hoş sohbet ile birlikte çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.