Ece Limanı Turu

Ece Limanı Turu

Ece Limanı

Ece Limanı, Saros Körfezinin en büyük limanı niteliğinde olup, ağız genişliği yaklaşık 1 km., karaya doğru girintisi 700 metre civarındadır. Balıkçı barakaları ve bir türbe dışında iskânı olmayan ve yazın günü birlik ziyaretçileri ağırlayan liman, Beşyol Köyü sakinlerinin geçim kaynağı kapısını oluşturmaktadır. Limana inen yolun hemen yanında bulunan Ece Baba Türbesinde Halil Ece Bey’in yattığı rivayet edilmektedir.

Etrafı yüksek tepelerle çevrili olması, bu tepelerin bazı bölümleri uçurum şeklinde denize inmesine karşın çıkarmaya uygun 600 metre kadar sahili vardır. Koca Dere yatağının doğu – güneydoğu yönünde oluşturduğu alçak ve geniş vadisi Turşun Ova’ya açılması, buradan Kumköy – Yalova istikametiyle boğaza ulaşılması nedeniyle çıkarmaya elverişli kıyı parçası ve tali bir yaklaşma istikameti olarak değerlendirilmişti. Olumsuz yönü ise düşmanın hedefi olan boğaz tahkimatına uzak bir nokta olmasıydı.

Nasıl Gidilir?

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

Liman civarında alışveriş yapılabilecek bir yer olmadığını belirtmek isteriz. Bu nedenle alışverişinizi daha önceden yapmanızı tavsiye ederiz.