Büyük Kemikli Yazıtı Turu

Büyük Kemikli Yazıtı Turu

Büyük Kemikli Yazıtı Turu

Çanakkale’nin görülmeye değer güzelliklerinden biri olan eşsiz bir koya sahip Büyük Kemikli Burnu Eceabat ilçesinde bulunmaktadır. Bu ilçeye bölgeye karayolu ile Küçük Anafartalar Köyü’nü geçtikten sonra rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Saroz Körfezi’nde; doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile size güzel ve sakin bir tatil imkanı sunan Kemikli Burnu dinlenmek için ideal bir yerdir. Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı tarafından bu bölgede kamp yapılması yasaklanmıştır. Bu yasak tüm Gelibolu yarımadasını kapsamaktadır. Ziyaretçilerine sunduğu muhteşem manzarası, saros denizinin temizliği ve muhteşem sahili ile bölgenin ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

Eceabat’a yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan Büyük Kemikli Burnu aynı zamanda dalış tutkunlarının ve sualtı meraklılarının sıklıkla tercih ettiği bir bölgedir. Majestik ve Landi gemi batıklarının bulunduğu bölgede tüplü dalış yapabilmek için Kaymakamlık ve Su Ürünleri Müdürlüğü’nden izin alınması gerekmektedir.

Büyük Kemikli Burnu’nda yer alan Lagün Gölü sunduğu doğal güzelliklerin yanı sıra balık çiftliği ile de meşhurdur. Tertemiz havası ve ılık rüzgarı ile sessizliği ve sakinliği bir arada yaşayabileceğiniz sahil şeridi Çanakkale’ye gittiğinizde uğramanız gereken bir yerdir.

Zengin ve köklü bir tarihi olan bölgede yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda Antik çağ kentlerinden Alopekonnesos’un bu bölgede olduğuna dair izler bulunmuştur.
Çanakkale Savaşı’nın çetin geçtiği cephelerden biri olan bölgede; Mimar Ahmet Gülgönen tarafından tasarlanan Büyük Kemikli Burnu Yazıtı’nı görebilirsiniz. Bu yazıt tarihi açıdan da oldukça önemlidir; hikayesi 20 Aralık 1915 günü bölgede son kalan İngiliz askerlerinin geri çekilmesini anlatmaktadır.

Nerede Kalınır?

Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı tarafından bu bölgede kamp yapılması yasaklanmıştır günü birlik gezmek için idealdir Eceabat, Kilitbahir veya çevre köylerde konaklama sağlayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Eceabat’a yaklaşık 27 km uzaklıktadır. Yol durumu içerikte mevcuttur.

Nereler Gezilebilir?

Büyük Kemikli Burnu Yazıtı
Tuz Gölü
Koylar

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

Büyük Kemikli Yazıtı veya koylarda alışveriş yapabileceğiniz yerler yoktur o yüzden yanınızda su ve yiyecek götürmeniz önemlidir. En yakın alışveriş yapabileceğiniz köyler küçük anafarta veya büyük anafartadır ancak her ihtimale karşı alışverişinizi Çanakkale’ye veya Eceabat’ta yapmanız iyi olacaktır.