Bayramiç Turu

Bayramiç Turu

Bayramiç

Bayramiç ve yöresi İlkçağlarda Truva Krallığının sınırları içindedir. Ortaçağ boyunca büyükçe bir Rum Köyü olarak kalmıştır. Bizanslılara bağlı olduğu dönemde bugünkü Tepe Camii’nin bulunduğu yerde bir Kır Kilisesi bulunmaktadır. Genellikle hayvancılık yapan göçebe halk, bayramlarda ve dini günlerde burada toplanmaktadır. Bayramiç 1357 Yılında Türklerin Rumeli’ye geçişleri sırasında Süleyman Paşa tarafından görevlendirilen Ahi Hızır Emir Bey tarafından fethedilmiş ve Emir Bey Bayramiç’e yerleşmiştir. O sıralarda esas şehir Menderes Çayı kenarında ve Dut alan denilen yerdedir. Ahi Hızır Emir Bey Tepe Camii’ni yaptırmıştır. Bundan sonra, Türk boyları bu Camii etrafına ve bugünkü şehir merkezine yerleşmeye başlamışlardır. Önceleri göçebe halk, bayramlarda ve dini törenler için buraya toplanıp dağıldığından, bayram yeri anlamına “Bayram İçi” veya “Bayram İçin” adı verilmiştir. Bu söyleyiş zamanla “Bayramiç” şeklini alarak kasabanın adı olmuştur.

Nasıl Gidilir?

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Nereler Gezilebilir?

Hadımoğlu Konağı

Bayramiç ilçesinde yer alan Hadımoğlu Konağı 1796 yılında inşa edilmiştir. Türk sivil mimarisi ile dikkat çeken Hadımoğlu Konağı iki katlı bir yapıdır. Haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşan konak dış görünümü ile adeta bir kaleye benzemektedir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Osmanlı Konağı olan Hadımoğlu Konağı; ahşap işçiliği, duvar resimleri, freskleri ve kalem işleri ile görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Ayazma Mesire Yeri

Bayramiç ilçesine bağlı olan Evciler Köyüne 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kaz Dağlarının eteklerinde yer alan Ayazma çok sayıda ağaç çeşitleri, sakin yeşil alanları, gürül gürül akan suları ve piknik yerleri ile dikkat çekmektedir. Her türlü doğa turizmi içim uygun olan Ayazma Mesire yerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi

Bayramiç’te bulunan, Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği evi ziyaret ederek İstiklal Marşı’mızın yazarını daha yakından tanıyabilme fırsatına sahip olabilirsiniz

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

İlçenin içerisinde kafe, restoran ve market tarzı yerler olduğundan yiyecek, içecek sıkıntısı çekeceğinizi düşünmüyoruz.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet