Anzak Koyu Turu

Anzak Koyu Turu

Anzak Koyu

Anzak Koyu, Türkiye’de, Gelibolu Yarımadası’nda küçük bir koy. Anzakların Çanakkale Savaşı sırasında bu koya çıkarma yapmalarıyla ünlenmiştir. 600 metre uzunluğudaki koy, kuzeyden Arıburnu tepeleriyle çevrilidir. Yapılan çıkarmadan sonra, plaj Anzaklar için ana üs konumuna gelmiştir.

Anzac kelimesi, Australian and New Zealand Army Corps kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu anlamına gelen Anzaklar, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın işbirliği neticesinde, teşkilat içindeki tüm askerleri de kapsayan bir terim haline gelmiştir.

Çanakkale Kara Savaşları’nda birçok kayıp veren Anzakların, her yıl 25 Nisan’da düzenlediği, hayatlarını kaybeden asker ve sivillerin anıldığı ulusal bir günü vardır. Çanakkale Cephesi‘nde savaşan Anzak kuvvetleri 25 Nisan’da verdiği ağır kayıptan ötürü 25 Nisan’ı Anzak Günü ilan etmişlerdir.

Anzaklar her yıl, Anzak Koyu’na gelerek atalarının çıkarma yapıp savaştıkları bu yeri ziyaret ederler. 25 Nisan, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulusal tatil günüdür.

Atatürk, Gelibolu Savaşı’nda ölen ve mezarları Türk topraklarında olan Anzak askerlerin annelerine ithafen yazdığı mesaj, büyük bir anıt içerisinde ziyaretçilere iletiliyor.

Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Nasıl Gidilir?

Yol durumu içerikte mevcuttur.

Ne yenir, ne içilir, alışveriş?

Koy civarında alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmadığından hazırlıklı gitmeniz önerilir.