Güvenli Yol, Güvenli Sürüş!

Güvenli Yol, Güvenli Sürüş!

Çanakkale Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Gelibolu ve Eceabat arasındaki bölünmüş yol kapsamında yapımı devam eden ilk etapta açılacak olan T1, T1A, T2 ve T3 tünelleri için Çanakkale Bisiklet Platformu Gönüllüleri olarak ”TÜNELDE BİSİKLETLİ VAR” butonu talep ediyoruz!

Aşağıda yayınladığımız metni CİMER/İSTEK ve Karayolları Genel Müdürlüğü e-posta adreslerine paylaştığımız görsellerle birlikte göndermenizi istiyoruz.

Merhaba, bizler 2016 yılından beri Çanakkale’de bisiklet kültürünü oluşturmayı ve bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmayı amaçlayan Çanakkale Bisiklet Platformu gönüllüleriyiz.
Bildiğiniz üzere bisiklet 2918 sayılı TCK karayolları trafik kanunu madde 46 da karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlarla aynı sorumluluğu taşır ibaresi yer almaktadır. Karayolları 1. bölge sorumluluğunda olan Çanakkale ili Gelibolu Eceabat yolu bölünmüş yol kapsamında yapımı devam eden ilk etapta açılacak olan T1, T1A, T2 ve T3 tünelleri için daha önce pilot bölge olarak karayolları 13. bölge sorumluluğunda olan Antalya’da 11 tünelde ”TÜNELDE BİSİKLETLİ VAR” ışıklı uygulamanın Gelibolu-Eceabat arasındaki tünellerde de yapılması bölgenin bisiklet kullanımının yaygın olması, aynı zamanda özellikle yaz aylarında “Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı” ziyarete gelen bisikletli yerli ve yabancı turistlerin can güvenliğinin sağlanması ve daha rahat bir yolculuk yapması için önem arz etmektedir. Bahsi geçen bölgede bisikletliler için alternatif başka bir rota olmadığı için tüneller açıldığı zaman Gelibolu-Eceabat yönüne pedal çeviren bisikletli kullanıcılar mecburen bu tünellerden geçmek zorunda kalacak. Çanakkale’de amatör olarak faaliyet gösteren bisiklet kulüplerinin bu yolu çok sık bir şekilde kullandığını göz önüne alırsak bu uygulamanın hali hazırda elektromekanik işleri yapılan tünellerde de yapılması olası bir can ve mal kaybının önüne geçilmesi ve bisikletliler için de çok büyük önem arz etmektedir.

Bu metni; CİMER / İSTEK https://www.cimer.gov.tr/ ve info@kgm.gov.tr – bol01@kgm.gov.tr adreslerine ek olarak paylaştığımız fotoğraflarla birlikte göndermeniz.

Fotoğraflar: ABS Antalya Bisiklet Sevenler

#ÇanakkaleBisikletPlatformu #RüzgârınDemirAtlıları #Çanakkale #Gelibolu #Eceabat #KGM #CİMER #TüneldeBisikletliVar