EuroVelo 11 Doğu Avrupa Rotası Toplantısı Gerçekleştirildi.

EuroVelo 11 Doğu Avrupa Rotası Toplantısı Gerçekleştirildi.

EuroVelo 11 Doğu Avrupa Rotası Çalışmaları Toplantısı Gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi EuroVelo 11 Doğu Avrupa Rotasının İstanbul’a uzatılması için bir rota geliştirdi ve 2022 Aralık ayında ECF’e başvuruda bulundu. ENVERÇEVKO Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğü’nde, Çanakkale Belediyesi ev sahipliğinde Aday rota statüsünü kazanılması adına bir toplantı gerçekleştirildi.

EuroVelo 11 Doğu Avrupa Rotası Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan-Atina (Yunanistan) – Ayvalık – Akçay (Balıkesir) – Ezine – Çanakkale – Gelibolu – Evreşe (Çanakkale) – Malkara – Hayrabolu (Tekirdağ) – Lüleburgaz (Kırklareli) – Çerkezköy (Tekirdağ)– Çatalca (İstanbul) rotasının geliştirilmesi adına ÇABİP-Çanakkale Bisiklet Platformu, Çanakkale Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ve Bisiklet Şefliği, GMKA-Güney Marmara Kalkınma Ajansı, TRAKYAKA – Trakya Kalkınma Ajansı, MBB – Marmara Belediyeler Birliği, Çanakkale Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Çanakkale İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, ÇARO – Çanakkale Bölgesi Turist Rehberleri Odası, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katılımlarıyla 24.03.2023 tarihinde Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası Meclis Salonu’nda toplantı gerçekleştirildi.

 

EuroVelo Nedir?

Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) en önemli projelerinden bir tanesi olan EuroVelo projesinin amacı, tüm Avrupa Kıtasında sürdürülebilir bir Trans-Avrupa Ulaşım Ağı yaratılması ve Sürdürülebilir Bisikletli Turizmi desteklenmesi, işletilmesini teşvik ve koordine etmektir.
Bir kentin EuroVelo Bisikletli Turizm Ağı’na dâhil olması, yerelde ve ülke genelinde ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır. EuroVelo Rotası ile ülkeye giriş yapan bisikletli turist; yerel konaklama noktalarını, yeme içme yerlerini, yerel – tarihi ve kültürel değerleri ziyaret etmesi sayesinde birçok sektör için sürdürülebilir ekonomi oluşturmaktadır. EuroVelo Bisikletli Turizm Ağı; turizme hizmet ederken aynı zamanda kent içi bisikletli ulaşımın gelişmesi için altyapı ve iletişim boyutunda destek olmaktadır.

#ÇanakkaleBisikletPlatformu #RüzgârınDemirAtlıları #ÇABİP #EuroVelo #cycle #tourism #EuroVelo11 #adventuretravel #worldbybike #MoreCycling #MoreCyclingTourism