Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Troya’dan Geçer mi?

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Troya’dan Geçer mi?

19 Ocak günü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sosyal medya hesaplarından bu yıl 56. sı düzenlenecek olan turun 12–19 Nisan tarihleri arasında düzenleneceği açıkladı. Buna göre bu yıl turun 16–17 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan 5. ve 6. etaplarının Çanakkale’den geçeceği görülmektedir. Ayvalık-Çanakkale arasında gerçekleştirilecek olan ve 187 kilometreyi bulan 5. etap, Ayvalık’tan başlayacak ve Çanakkale’de son bulacak.

Bilindiği üzere dünyanın en çok takip edilen spor organizasyonlarından biri olan Tour de France’ın 2019 yılında gerçekleşen final etabı, tarihinde ilk kez Louvre Müzesi’nden geçti. Böylece yarış sırasında yüzlerce bisikletçinin Louvre Müzesi’nin cam piramidiyle ünlü bahçesinde geçişi milyonlarca izleyiciye ulaştı ve Müzenin uluslararası tanıtımında yeni bir fırsat doğurdu.

16 Nisan tarihinde Ayvalık-Çanakkale arasında gerçekleşecek olan etap Troya Müzesi,Troya Örenyeri , Troya Milli Parkı ve İlyada Destanı coğrafyasına (Homeric Land) çok yakın bir noktadan geçiyor.
Bilindiği üzere Troya Müzemiz 2020 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nde finale kaldı. Troya Müzesi ve Troya Kenti bu yıl yedi yüz bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.Tüm dünyanın yakından bildiği ve takip ettiği “Troya” markasının turizm açısından pazarlanabilmesi için bu tip fırsatların dikkatle çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu kapsamda 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu kapsamında şu hususların değerlendirilmesinin bölgemize ve Troya’ya büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyiz. Bu doğrultuda şu önerilere ne dersiniz;
Tur güzergahında anlamlı bir sapma ile bisikletçiler İzmir yolundan içeri girerek Troya Müzesi istikametinde yol alır, Müzenin önünden geçer ve Troya Örenyerinin içinden “U” dönüşü yaparak tekrar İzmir Yoluna girilir ve Çanakkale istikametine devam edilir.( Toplamda 10 km’lik bir sapma ile yukarıda bahsedilen tüm bu değerler gösterilmiş olur).
Helikoperter çekimleri için Troya Müzesi terasına Müzenin Avrupa Yılın Müzesi finaline kaldığını belirten afiş açılır. Troya Örenyerin’de ise UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer aldığına dair afiş açılır ve bu görüntüler Helikopter kamerası ile yayına yansıtılır.
Turun sunucusu TRT spikerine Müze, örenyeri, millipark, Homeros coğrafyası hakkında yazılı metinler paylaşılır ve canlı yayın sırasında bu bilgiler ekrandan yayımlanır.

Turun 5. etabı “Troya” ya da “Homeros” etabı olarak isimlendirilir.
5. etap finali Çanakkela kent merkezinde kordonda yer alan Troya tahta atının önünde son bulur, 6. etap başlangıcı ise yine bu noktadan yapılabilir.

5. ve 6. etapta farklı noktalara İlyada kahramanları kostümleri ile bisikletçileri destekleyen izleyiciler oluşturulur ve yine bu görüntülerin yayına aktarılması sağlanabilir.
Troya Müzesi içerisinde hiç merdiven yok. Müzenin bahçesinden, tüm katlara ve en üstündeki terasa kadar rampalar var. Şayet turun rotasında yukarıda anlattığım bu şahane sapma yapılırsa; seçilen birkaç bisiklet sporcusu Troya Müzesi’ne bisikletleri üzerine girip, rampalardan çıkarak terasta, açık havada yapılan, turun bu etabını duyuran lansmana katılabilirler. Düşünsenize, Troya Müzesi’nin terasında İlyada’da bahsedilen tüm coğrafya ayaklarınızın altında bir yanınızda Troya kenti, bir uçta Akha limanı… Müthiş bir atmosfer!

Yukarıda yer alan bu önerilerin ve daha fazlasının değerlendirilebilmesi için konunun paydaşlarının ivedilikle bir araya gelmesi son derece önemle tabi. Cumhurbaşkanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Çanakkale Valiliğimiz, Türkiye Bisiklet Federasyonu, TRT, turizm sektörü temsilcileri…

Troya’nın bir cazibe merkezi haline gelebilmesi hedefini koyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu arzusu doğrultusunda, yine Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde gerçekleştirilen bu turun Troya Müzesi’nin bir kaç metre ötesinde, Troya Örenyerinden geçmesi çok mu zor?

Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nde finale yürüyen Troya Müzesi, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Troya Kenti, Troya Milli Parkı, Arkeo-Köy Tevfikiye, Etno-Köy Çıplak, Çanakkale turizmi bunu hak ediyor.

Neden olmasın? Bildiğim, gördüğüm bir şey var ki Çanakkale isterse olur!

Rıdvan GÖLCÜK