Çanakkale Bisiklet Turu

Çanakkale Bisiklet Turu

Dünya medeniyetlerinin beşiği, tarihimizin önemli mücadelesine tanıklık eden Çanakkale toprakları, uluslararası yeni bir etkinliğe daha kucak açıyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı isim sponsorluğunda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün büyük destek verdiği ve diğer paydaş kurum ve kuruluşların etkinlik ve tanıtım stantlarının da yer alacağı organizasyon fuarında, 25-26 Mart 2017 tarihlerinde iki etaptan oluşan bisiklet turu’na katılacaklar, 23-24 Mart 2017 günleri 10.00-20.00 saatleri arasında akreditasyon işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

“Çanakkale Bisiklet Turu” 23 Mart 2017 saat: 11.00’da Troy Park AVM’de açılan akreditasyon fuarı sonrası, aynı gün 16.30’da resmi açılış töreni gerçekleşti. Açılış törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Genel Sekreteri Armağan Aydeğer ve çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti.

Troia etabı, önümüzdeki yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilecek “2018 Troia Yılı” etkinlikleri kapsamında önemli bir farkındalık oluşturacaktır. Troia Ören yerinde verilecek molada profesyonel rehberler katılımcılara Truva Ören Yeri ile ilgili bilgiler aktaracaklardır. Mola yerlerinde çeşitli etkinlikler ve sponsor ikramları ile sürecek olan tur, akşam üzeri saatlerinde başlangıç noktası olan Troy Park AVM’de sonlanacak.

Çanakkale Bisiklet Turunun birinci günü olan 25 Mart 2017 Cumartesi günü aynı zamanda Çanakkale genelinde katılacak orta ve lise okullarının katılımı ile saat 10.30’da “Okullarımızla Sürüyoruz” etabı başlayacaktır.

Çanakkale Bisiklet Turunun ikinci günü olan 26 Mart 2017 Pazar günü ise Gestaş’ın 08.00 ve 09.00 seferleri ile Eceabat’a geçecek olan bisikletliler, Eceabat iskele meydanında toplanacaklardır. Eceabat’tan saat 10.00’da başlayacak olan bisiklet sürüşü Kilitbahir’den geçerek Şehitler Abidesi’ne ulaşacaktır.

Katılımcıların Şehitlikleri ziyaretleri sonrası Behramlı Köyü yolu ile Kilitbahir’e gelinecektir. Kilitbahir Kalesi önünde katılım madalyası ve katılım belgeleri dağıtımı sonrası Çanakkale Bisiklet Turu sonlanacaktır.