Çanakkale Bisiklet Platformu & Bisikletli Yaşam Platformu Ortak Basın Açıklaması

Çanakkale Bisiklet Platformu & Bisikletli Yaşam Platformu Ortak Basın Açıklaması

Çanakkale Bisiklet Platformu & Bisikletli Yaşam Platformu Ortak Basın Açıklaması

Artık Yeter! ÖFKELİYİZ, KIRGINIZ, KINIYORUZ !

Ülkemizde son yıllarda gerek spor gerekse ulaşım amaçlı bisiklet kullanımının arttığı ve bisikletin yerinin vazgeçilmez olduğu görülmektedir. Fakat; -Bisiklet ulaşımda hak ettiği yeri bulamamıştır.

-Yönetmelikler ve mevzuatlar yeterli değildir.
-TBMM’de defaten gündeme gelmesine rağmen bisikletlilerin motorlu taşıt sürücülerinden kaynaklı yaşamdan koparılmasının önüne geçilememektedir.

Her yıl yüzlerce bisikletli dostumuzu kural tanımaz, alkollü, emniyet şeridi ve hız sınırı kurallarını ihlal eden canilere kurban veriyoruz ve artık yeter diyoruz! Son iki yılda yaşamını kaybeden bisikletli sayısı 350’yi geçmiştir. Türkiye’de her hafta 2 kişi bisikletliyle yolda giderken araç çarpması sonucu hayatını kaybetmektedir.

Dün sabah İstanbul Bostancı’da antrenman için arkadaşlarıyla birlikte yola çıkan bisikletli Doğanay Güzelgün otomobilinde uyuşturucu ve alkol bulunan bir trafik canavarının çarpması sonucu TRAFİK CİNAYETİNE kurban gitmiştir.

Biz tüm Türkiye’deki bisiklet sporcuları ve bisiklete gönül vermiş kentiçi ulaşımda bisikleti tercih eden vatandaşlar olarak;
– Hız limitleri çağrımızı duymazdan gelen İçişleri Bakanlığını,
– Turizmde bisikleti önemsiyoruz diyen ama yollarda hiç önlem almayan Turizm Bakanlığını,
– Bisikletli ölümlerini görmezden gelen Adalet Bakanlığını,
– Taaamüden insan ölümlerini sıradanlaştıran hakimleri ve savcıları,
– Kendi milli ve lisanslı sporcularının hayatını önemsemeyen bisiklet federasyonunu,
– Her seçim arifesi bisiklet yolları görselleri ile yolları süsleyip seçildikten sonra önce bisikletlileri
unutan belediye başkanlarını GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.

“Kaza değil cinayet” olarak gördüğümüz bisiklet kullanıcılarının ölümleri ile sonuçlanan çarpışma davalarının da “bilinçli taksirle açılmasını” talep ediyoruz.

Türkiye’de sayısı 100’ü aşan bisikletli grup, topluluk ve dernekler olarak konunun takipçisi olacağımızı ve Umut, Zeynep, Aşkım, Batuhan, Kemal Özer, Doğanay ve tüm kaybettiklerimizin anılarını yaşatırken davalarının takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Bisikletli ölümleri son bulsun…

Çanakkale Bisiklet Platformu

Bisikletli Yaşam Platformu Türkiye’nin farklı şehirlerinde 103 ayrı bisikletli STK’nın bir araya gelerek kurduğu BİSİKLETLİ HAKLARI KONUSUNDA SAVUNUCULUK yapan bir sivil toplum kuruluşudur. Bu metin platform paydaşları tarafından ortak basın açıklaması olarak hazırlanmıştır.

#BisikletliÖlümleriDursun #BisikletliyiFarket #BisikletimeÇarparsanÖlürüm #BisikletliCinayetlerineSon 
#ÇanakkaleBisikletPlatformu