Çanakkale Bisiklet Festivali

Çanakkale Bisiklet Festivali

Çanakkale Bisiklet Festivali Kale Grubu’nun 2018 yılından beri isim sponsoru olduğu ve tüm saha çalışmalarının Çanakkale Bisiklet Platformu tarafından gerçekleştirilen festival bisikletseverler tarafından 2 gün boyunca 2 ayrı kıtada tarihin izinde sürüş yaptıkları bir organizasyondur.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı desteğiyle GTP Turizm organizasyonuyla hayata geçen festivalde, hizmet ve güvenlik seviyesini en üstte tutmak adına kayıtlar 1500 kişi ile sınırlı tutuldu. Organizasyona katılım sağlamak isteyenler, turun resmi web sitesinden kayıt olabilecekler.

Bisiklet sporunu seven katılımcılarla birlikte tarih, doğa ve sporu bir arada sunan bir anı turu olarak planlanan festival, 3 Mayıs’ta iki gün sürecek olan fuar etkinliğinin açılışı ile başlayacak. Bisiklet festivalinin ikinci günü olan 4 Mayıs’ta, dünyanın en önemli antik yerleşmelerinden Troya kentine sürüş şeklinde gerçekleşecek “Troya” etabı düzenlenecek.

Turun ilk etabının geçtiği bu güzergâh, geçtiğimiz Ekim ayında açılan Troya Müzesi’ne de ev sahipliği yapmasından ötürü yeni bir cazibe noktası olarak öne çıkıyor. Festivalin aynı günü ayrıca, Çanakkale genelindeki ortaokul ve liselerin katıldığı “Okullarımız ile Sürüyoruz” etabı da gerçekleşecek.

Bisiklet festivalinin üçüncü günü olan 5 Mayıs’ta bisikletçiler, bundan 104 yıl önce tarihin en büyük mücadelelerinden birine ev sahipliği yapmış “Tarihi Gelibolu Yarımadası” etabında pedal çevirecek. Etabın bitişiyle bisikletlilere Namazgâh Tabyası önünde madalyaları ve katılım belgeleri dağıtılacak.

İki gün sürecek ve toplamda 122 kilometrelik bu özel turda bisikletçiler, 113 tarihi ve turistik noktanın arasından geçiş yaparak binlerce yıllık tarihe ve kültürel mirasa tanıklık eden benzersiz bir parkurda sürüş deneyimi yaşayacak ve ülkemizin en özel bisiklet festivalinin bir parçası olacak.

Kale Çanakkale Bisiklet Festivali | 3-4-5 Mayıs 2019 (Youtube)