ÇABİS’de 2. Etap

ÇABİS’de 2. Etap

ÇABİS’de 2. Etap Çalışmaları Tamamlandı…

Kentlileri bisiklet kullanımına teşvik etmek, trafik sorununa çözüm üretmek ve çevreye duyarlı sürdürülebilir ulaşım araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla planlanan Çanakkale Belediyesi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ve Bisiklet Kullanımını Teşvik Projesinde 2. Etap çalışmaları tamamlandı.
2016 Ağustos ayında hizmete giren ve kentlilerden yoğun ilgi gören ÇABİS, 2. Etap çalışmalarının tamamlanmasının ardından kent geneline yayıldı.

Sağlıklı yaşam ve temiz bir kent için önemli adımlardan biri olan ÇABİS Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü girişi, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi önü, Troya Caddesi, Adnan Menderes Caddesi, Yürüyüş Yolu ve Özgürlük Parkı olmak üzere yapılan 6 yeni kiralama istasyonu kentlilerin hizmetine sunuldu.

ÇABİS Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında ayrıca 35 yeni bisiklet de kentlilerin kullanımına sunuldu. Öte yandan kentlilerin kendi bisikletlerini rahat ve güvenilir bir şekilde park edebilmeleri amacı ile okul ve cami bahçeleri başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarında yeni 42 bisiklet park yeri oluşturuldu.
2. Etap çalışmaları ile birlikte ÇABİS, toplamda 11 istasyon 84 park yeri ve 70 bisikletlik kapasitesiyle kentin çeşitli noktalarında hizmet vermeye devam ediyor.

ÇABİS Hakkında

Kentlilerimize 7/24 hizmet veren Akıllı Bisiklet Kiralama İstasyonları ÇABİS Üye Kart veya Kredi Kartı ile çalışmaktadır.
Kullanıcılar akıllı bisikletleri en fazla 24 saatliğine kiralayabilmekte, 16 saat sonunda kullanıcı sistem üzerinden SMS yoluyla uyarılarak, bisikletin kullanım süre sınırı hatırlatılmaktadır.
Kiralama yapılabilmesi için ÇABİS Kart’ta en az 5 TL bakiye bulunması gerekmektedir. Abonman Kart ücreti 6 TL olarak belirlenmiş olup, Akıllı Bisiklet tarifesinde ise, 0-1 saat aralığı 1,50 TL, ilk 1 saat sonrasındaki her saat için 1 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Çanakkale Bisiklet Platformu olarak Çanakkale Belediyesinin gerçekleştirdiği bisiklet ile ilgili çalışmalardan dolayı tebrik ediyor, en kısa zamanda bisiklet yollarıyla ilgili de çalışmaların gelmesini temenni ediyoruz.

Kaynak: Çanakkale Belediyesi