ÇABİP Mysia Yolları’nda

ÇABİP Mysia Yolları’nda

Nilüfer Belediyesi’nin oluşturduğu Mysia Yolları; Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları Bursa’da bugüne kadar açılan en düzenli doğa yürüyüşü ve bisiklet parkurlarıdır. Mysia Yolları, 750 kilometre uzunluğunda 44 adet yürüyüş ve bisiklet parkurundan oluşuyor. Rotalar antik Mysia halkından ismini alan tarihi Misi köyünde başlıyor ve MÖ 7. yüzyılda kurulmuş, bugün Gölyazı turistik köyü olarak bilinen Apollonia antik kentine doğru devam ediyor. Mysia Yolları rotaları, Bursa’nın fethinden önce Bitynia bölgesinde Osmanlıların ilk idari merkezi olan Kite (Ürünlü Mahallesi), Uluabat Kalesi ve Kapanca Antik Limanı gibi birçok tarihî yerleşimi de kapsıyor.

 

Çanakkale Bisiklet Platformu olarak 7 Ekim tarihinde Bursa’ya, Nilüfer Belediyesinin davetiyle Mysia Yolları’nda pedallamaya gideceğiz. Etkinliğin amacı Mysia Yolları Bisiklet Rotaları etaplarından biri olan Uluabat Gölü’nün endüstriyel tarım kaynaklı kirlilik, maden ocakları, yapılaşma ve nüfus artışı, sanayi atıkları, kontrolsüz aşırı avlanma ve gölü besleyen su kaynaklarının sanayiler tarafından alınması gibi çeşitli tehditlere karşı savunulmasında bisikletlilerin de destekçi olduğunu vurgulamaktır.

 

Etkinlik kapsamında Cumartesi gecesi kamp, Pazar günü ise Uluabat Gölü etrafında 55 kilometrelik bisiklet turu yapılacaktır ve bu nedenle katılımcılarımızın gerekli ekipmanları ile etkinliğe katılmaları gerekmektedir. Etkinlik alanına Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla otobüs ile ulaşım sağlanacaktır ve 30 kişilik kontenjanımız mevcuttur. Etkinliğe katılacak gönüllüler; 12. Çanakkale Bisiklet Turu Şehitlere Saygı Sürüşü’nde, Troya Kültür Yolu Festivali Rüzgârın Demir Atlıları Troya’ya Sürüyor Bisiklet Turu’nda, Perşembe, Pazar ve Milli Bayram Turlarında, stant çalışmalarında ve ÇABİP Trekking faaliyetlerinde aktif olarak sorumluluk ve görev alan arkadaşlarımız arasından seçilecektir.

 

Etkinliğe şahsi araçlarıyla katılmak isteyen gönüllülerimiz bilgi için etkinlik sorumlumuz ile WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Etkinlik Sorumlusu: Can DÜZDAŞ

Etkinlik Sorumlusu İletişim: 0537 592 3055

 

Etkinlik Programı

(Etkinlik programı hakkında detaylı bilgi katılımcılar netleştikten sonra WhatsApp grubundan paylaşılacaktır.)

07.10.2023

Çanakkale 18 Mart Atatürk Stadyumu’ndan Hareket

Bursa | Ertan Ayçetin Bisikletevi‘ne Varış

Gölyazı Bisiklet Turu

Kamp

 

08.10.2023

Uluabat Gölü Bisiklet Turu

Bisiklet Grupları ile Söyleşi

Çanakkale’ye Dönüş

 

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet