3. Şehitlere Saygı Yürüyüşü, Mustafa Kemal Yolu’nda Gerçekleştirildi.

3. Şehitlere Saygı Yürüyüşü, Mustafa Kemal Yolu’nda Gerçekleştirildi.

TEŞEKKÜRLERİMİZLE

Şehitlere Saygı Yürüyüşü, Mustafa Kemal Yolu’nda Gerçekleştirildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen ve yürüyüş sporuna gönül vermiş birçok kulüp, dernek ve STK’ların katılımı ile tarihi yarımadada gerçekleştirilen “Mustafa Kemal Yolu – Şehitlere Saygı Yürüyüşü” ne Çanakkale Bisiklet Platformu Derneği (ÇABİP) olarak katılım sağlamak ve katkı sunmaktan büyük onur ve mutluluk duymaktayız.

3. Şehitlere Saygı Yürüyüşü; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’ye ilk adım attığı 25 Şubat 1915 tarihinden itibaren, 289 gün boyunca nerede yürüdüyse, nerede karargah kurmuşsa, nerede askerleriyle beraber düşmana karşı koymuşsa bütün o noktaları içeren bir güzergâhta, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü olmak üzere, Fevzi Paşa’yı, Mehmet Esad Paşa’yı, Cevat Paşa’yı, Çolak Faik Paşa’yı, Yakup Şevki Bey’i, Kazım Karabekir’i, Ahmet Fevzi Bey’i, Selahattin Adil Bey’i, Halil Sami Bey’i, Halide Onbaşı’yı, Seyit Onbaşı’yı, Mehmet Çavuş’u, Nezahat Onbaşı’yı, Mücahide Hatice Hanım’ı, Zeynep Mido Çavuş’u, Safiye Hüseyin Elbi’yi ve bu topraklar için bir an bile düşünmeden canını feda eden tüm kahraman şehit ve gazilerimiz izlerinin bulunduğu bir rotada gerçekleştirilmiştir.

“Karış karış savunduk, adım adım yürüyelim.” Anlayışıyla gerçekleştirilen “Şehitlere Saygı Yürüyüşün”de bizleri bir araya getiren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi alan Başkanlığına ve bu yürüyüşte bizlerle omuz omuza yürüyen ve etkinliğin gerçekleşmesinde büyük katkıları olan; Çanakkale Dağcılık ve Doğa Spor Kulübü’ne (ÇADAK), Yaban Yürüyüş Grubu’na, Ç17 Troya Doğa ve Yürüyüş Grubu’na, katılım gösteren Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği’ne, Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne, Çanakkale Kepezspor Atletizm Grubu’na, MEB AKUB Milli Eğitim Arama Kurtarma Birimi’ne, Şarköy Doğa Sporları Grubu’na, Çanakkale Koza Gençlik Derneği’ne, Jandarmamıza, UMKE’mize ve Çanakkale Bisiklet Platformuna çok teşekkür ediyoruz.

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Fotoğraflar: Mustafa Emre Yazıcı – Doğancan Çetin
Drone: Doğancan Çetin

#MustafaKemalYolu #ŞehitlereSaygıYürüyüşü #ÇABİP #ÇanakkaleBisikletPlatformu #ÇABİP #RüzgârınDemirAtlıları #Çanakkale