2. Şehitlere Saygı Yürüyüşü | 19 Mart 2023

2. Şehitlere Saygı Yürüyüşü | 19 Mart 2023

19 Mart 2023 günü, Çanakkale’de aktif olarak faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve üniversite topluluklarının düzenlediği 2. Şehitlere Saygı Yürüyüşü; bundan 108 yıl önce 18 milletin katıldığı tarihin en büyük mücadelelerinden birine ev sahipliği yapmış, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazilik unvanı aldığı, adını tarihe altın harflerle yazdırdığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözünün yazıldığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Fevzi Paşa’yı, Mehmet Esad Paşa’yı, Cevat Paşa’yı, Çolak Faik Paşa’yı, Yakup Şevki Bey’i, Kazım Karabekir’i, Ahmet Fevzi Bey’i, Selahattin Adil Bey’i, Halil Sami Bey’i, Halide Onbaşı’yı, Seyit Onbaşı’yı, Mehmet Çavuş’u, Nezahat Onbaşı’yı, Mücahide Hatice Hanım’ı, Zeynep Mido Çavuş’u, Safiye Hüseyin Elbi’yi ve bu topraklar için bir an bile düşünmeden canını feda eden tüm kahraman şehit ve gazilerimizi anmak için 19 Mart 2023 tarihinde Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleştirildi.

Çanakkale Bisiklet Platformu öncülüğünde Çanakkale’de aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen yürüyüş 115 katılımcı ile Eceabat’tan başlayarak, Seyit Onbaşı’nın heykelinde son buldu.

Kilitbahir Kalesi önünde Avukat Bülent Şarlan ve Ata Pastanesi’nin katkılarıyla hem katılımcılara, hem bölgeyi ziyaret edenlere lokma ikramında bulunuldu.

2. Şehitlere Saygı Yürüyüşü’ne katılan tüm sivil toplum kuruluşlarına, bireysel katılımcılara, ücretsiz ulaşım konusunda destek olan GESTAŞ’a, Eceabat’ta yol güvenliğimizi sağlayan Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığı’na, Avukat Bülent ŞARLAN’a, Ata Pastanesi Hasan Hüseyin ATA’ya, Kolaylaştırıcı Ekipten başta öncümüz Birol ÇETİN olmak üzere, Kazim UZUN’a, Berfin BULUT’a, Berk ERGUN’a, Eray KARABACAK’a, Efe ÇETİN’e, Kağan ERDEM’e, Harun Can BOZDEMİR’e, yürüyüşün fotoğraflamasını gerçekleştiren Emre Caner CELBİŞ’e, Uğurcan COŞKUN’a, video ve drone çekimi yapan Doğancan ÇETİN’e, sosyal medyada Can DÜZDAŞ’a ve destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

#ŞehitlereSaygıYürüyüşü #YüzüncüYıldaÇanakkaledeyiz #ÇanakkaleBisikletPlatformu #RüzgârınDemirAtlıları #ÇABİP #Çanakkale